Magyar Gyógyszerésztudományi Karok vezetőinek rendeletmódosítással kapcsolatos állásfoglalása
Az elmúlt időszakban több olyan egészségügyi ellátást érintő jogszabály módosítással, illetve módosítástervezettel szembesültünk, melyek a gyógyszerészet és gyógyszerellátás rendszerét és fejlődését alapvetően befolyásolják.Érezve a képzőhelyek felelősségét a hazai gyógyszerészetet, gyógyszerellátást és gyógyszerbiztonságot érintő kérdésekben, a kórházi gyógyszerellátás kiszervezését célzó törvénymódosítással, valamint a közigazgatási egyeztetés céljából megküldött, az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 44/2004. (IV. 28.) ESzCsM rendelet, valamint a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak, továbbá intézeti gyógyszertárak működési, szolgálati és nyilvántartási rendjéről szóló 41/2007. (IX. 19.) EüM rendelet módosításáról szóló miniszteri rendelet tervezetével kapcsolatban az alábbi állásfoglalást fogalmazzuk meg.
A) Csatlakozva a hazai gyógyszerészet meghatározó szervezeteihez (Magyar Gyógyszerészi Kamara és annak Kórházi-Klinikai Szervezete, Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Kórházi Gyógyszerészeti Szervezete, valamint az Egészségügyi Szakmai Kollégium KórháziKlinikai Gyógyszerészet Tagozata), ellátási és betegbiztonsági kockázatot látunk az intézeti gyógyszerellátás területén „A biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és
gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény”, valamint „Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény” gyógyszerellátás kiszervezésére irányuló módosításai és a részletszabályok megalkotására vonatkozó felhatalmazó rendelkezésekben. A magyarországi gyógyszerészképző helyek szakmai missziója és hivatásrendi kötelessége, hogy a nemzetközi elvárásoknak megfelelő magas szintű ismeretekkel, képességekkel és attitűddel rendelkező gyógyszerészeket képezzenek, akiknek felkészültsége alapvető
fontosságú a hazai gyógyszer-, beteg- és ellátásbiztonság megteremtésében és fenntartásában.
B) A fiókgyógyszertárakban a gyógyszerészek kötelező jelenlétének előírására irányuló tervezett változással kapcsolatban meggyőződésünk, hogy a gyógyszerész lakossági gyógyszerellátásban ellátott tevékenysége egy olyan komplex feladat, ami messze túlmutat a gyógyszer kiadásán. Ez a tevékenység alapvető szerepet tölt be az egészségügyi ellátórendszerben, jelentősen hozzájárul a gyógyszeres terápia hatékonyságához és
biztonságához. A vény nélkül is elérhető gyógyszerkészítmények esetében a gyógyszerész jelenti a kizárólagos szakmai kontrollt, ami az öngyógyítás biztonságát és eredményességét hivatott garantálni. Mindezek mellett a betegtájékoztatás egyre fontosabb része a preventív szemléletű egészségtudatosság kialakításának és erősítésének. Ezekre a feladatokra képezzük hallgatóinkat.
Meggyőződésünk, hogy ezek a feladatok állandó gyógyszerészi jelenlétet követelnek minden típusú gyógyszertárban, teljes nyitvatartási időben. Ebből következik, hogy a gyógyszerész közvetlen hiánya olyan ellátásminőségi negatív tendenciát indít el azellátórendszerben, aminek orvoslására nem látunk lehetőséget. Hisszük továbbá, hogy a gyógyszerészek olyan szakmai kompetenciákkal rendelkeznek, melyek alapján szakmai mozgásterük, működési hatáskörük bővítése lenne kívánatos. Különösen érvényes ez az olyan túlterhelt helyzetekre, mint közelmúltbeli pandémia volt.
Ezen törekvésünk összhangban van az egészségügy és gyógyszerészet nemzetközi szervezeteinek (FIP, PGEU, WHO) iránymutatásaival. Ezeket figyelembe véve hajtottunk végre a hazai gyógyszerészképző karokon azokat a kurrikulum fejlesztéseket, melyekkel terápia menedzsment és fejlett gyógyszerészi szolgáltatások nyújtására készítjük fel hallgatóinkat.
Összefoglalva, a magyar Gyógyszerésztudományi Karok vezetői úgy látják, hogy már elfogadott és a tervezett jogszabálymódosítások nem állnak összhangban a lakosság gyógyszerellátási érdekeivel és ellentétesek a gyógyszerészi szakmai alapvetésekkel.
Mindezek alapján javasoljuk a módosítás visszavonását.
Szeged, 2023. július 31.
Prof. Dr. Antal István - Semmelweis Egyetem, Gyógyszerésztudományi Kar;
Prof. Dr. Bácskay Ildikó Katalin - Debreceni Egyetem, Gyógyszerésztudományi Kar;
Dr. Fittler András - Pécsi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar;
Prof. Dr. Zupkó István - Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar
Prof. Dr. Bácskay Ildikó Katalin - Debreceni Egyetem, Gyógyszerésztudományi Kar;
Dr. Fittler András - Pécsi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar;
Prof. Dr. Zupkó István - Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar
- 2023.08.03 -