Beszámoló a VIII. Premier-estről
A Magyar Gyógyszerészi Kamara Kórházi-Klinikai Területi Szervezete nyolcadik alkalommal rendezte meg a már tradícióvá vált Premier-estjét. Az est jelszava: „Ismerjük meg egymást!” , ahol 5 perces villámelőadások keretében mutatták be a kollégák a sikereiket, tapasztalataikat és élményeiket. A szakemberek jellemzően a klinikai gyógyszerészet világából érkeztek az ország különböző városaiból és kórházaiból, ezáltal is reprezentálva számos helyi szokást és így pedig kölcsönös inspirációt.
A szakmai program, a házigazda, Fazekas Péter a Premier G. Med Onko Kft. Product Manager-ével indult, aki a Premier G. Med Klinikán használt gyógyszerosztó automatizált berendezés előnyeit ismertette a résztvevőkkel.
A klinikai gyógyszerészek közül elsőként Dr. Makai Klára, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ klinikai szakgyógyszerésze tartotta meg előadását. Előadásában elmondta, hogy több kórházi osztályon is jelen van, mint az Intenzív Terápiás Osztály, ahol több szakmai feladat mellett még oktatásra is jut ideje. Szakápolók, orvostanhallgatók és államvizsgára készülő gyógyszerészhallgatók edukálását végzi. Ortopédiai Osztályon pedig gyógyszeres anamnézis felvétel, gyógyszerelések áttekintése, gyógyszeres tanácsadás a feladata.
Dr. Dombi Nikolett, aki a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházból érkezett. Prezentációjában a szakmai előrelépésüket mutatta be. Számára és kollégáinak számára a fordulópontot a COVID járvány alatti oltásbeszerzés jelentette, ami alatt kapcsolatokat építettek és folyamatosan jelentek meg számos kórházi osztályon. Jelenleg az intenzív, gasztroenterológia, sebészet, traumatológiai szeptikus részleg, általános belgyógyászat és pszichiátria osztályokon van jelen gyógyszerész. Nikolett az utóbbin tevékenykedik. Előadását a csapat sikereivel zárta: terápiás munkacsoportokban való aktív részvétel, mint például antibiotikus terápiák eljárásrendjének és perioperatív és akut fájdalomcsillapítás eljárásrendjének megalkotása.
Dr. Ambrus Kamilla Luca a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház klinikai gyógyszerésze. Munkája során részt vesz az osztályos viziteken, gyógyszerek adagolásával, dozírozásával, hatóanyagválasztással és gyógyszerforma változtatással kapcsolatban tesz javaslatokat a kezelőorvosoknak. Kamilla az Intenzív Osztály szerves része, ugyanis mindezen feladatok mellett rábízták az osztály gyógyszer, kötszer és fertőtlenítőszerek rendelését is.
Dr. Vincze Szilvia és Dr. Vastag Balázs együtt tartották meg élménybeszámolójukat a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórházból. Célul tűzték ki, hogy klinikai gyógyszerészként emelni szeretnék a betegágymelletti gondozást és az orvos-gyógyszerész szakmai együttműködést. Szilvia és Balázs idén szereztek klinikai kutatási menedzser oklevelet a Pécsi Tudományegyetemen. Szilvia japán nyelvtudásának köszönhetően szeretne szorosabb kapcsolatokat építeni japán kórházakkal.
Dr. Kiss Ármin a Budapesti Dr. Manninger Jenő Baleseti Központ klinikai gyógyszerésze mutatta be osztályos tapasztalatait és sikereit. Előadásában egy konkrét esetismertetéssel hívta fel a figyelmet arra a problémára, hogy a gyógyszerészeknek nincs teljes hozzáférési jogosultsága a beteg Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Terébe. Hála a klinikai gyógyszerészi jelenlétnek fény derült a hatástani csoporton belüli duplikációra.
Dr. Novák Károly a Budapesti Szent Margit Kórház képviseletében tartotta meg prezentációját. Károly az Általános Belgyógyászati Osztály klinikai gyógyszerésze, ahol a napja a reggeli referálóval indul, majd a lázlapok áttekintését követően segít az orvos kollégáknak kiszűrni az esetleges gyógyszer interakciókat, duplikációkat. Javaslatokat tesz dózisok módosítására laborparaméterek alapján. Konkrét esetismertetésen keresztül mutatta be a klinikai gyógyszerész létjogosultságát az osztályon, ugyanis segített kiszűrni a hatóanyag napi maximális dózis túllépését és megtalálni a megfelelő terápiát.
Dr. Kovács Dávid a Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház gyógyszerésze. Mindennapos munkája során a betegre szabott gyógyszerosztásban vesz részt, ami a kórházukban 2018 óta van jelen, illetve a magisztrális gyógyszereket előállító labor feladatai tartozik az ő hatásköre alá. Előadásában ismertette, hogy az Onkológiai Osztály főorvosa megkereste számos magisztrális gyógyszer előállításával kapcsolatban, amivel az onkológiai betegellátásban is sokat segít.
Dr. Steiger Kristóf a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet klinikai gyógyszerésze. Munkája során kiszűri a gyógyszerek közötti interakciókat, dózistúllépéseket, azonos hatástani csoportba tartozó kombinációkat. A Neurológia-Stroke Osztályon a nazogasztrikus szondával rendelkező betegek gyógyszerelésével foglalkozik. A különböző gyógyszerek poríthatóságával kapcsolatban ad tanácsot az orvos kollégáknak is, amely témával a projektmunkájában is foglalkozik.
A záró előadásban Dr. Gábor Szidónia a Mosonmagyaróvári Karolina Kórház – Rendelőintézet gyógyszerellátását mutatta be a jelenlévőknek. Előadásában az elektronikus lázlap lehetőségeire hívta fel a figyelmet, miszerint már a kórházi medikai rendszerben megoldható a szerkesztése. Előnyei, hogy így a gyógyszerész is könnyebben hozzáfér a lázlapokhoz, illetve a papíralapú dokumentáció formai hiányosságaiból adódó hibák is kiküszöbölhetőek. Legfőbb hátrányaként a kettős dokumentációt említette Szidónia.
A prezentációkat a könnyed hangvételű vacsora követte, ahol mindenki előkészülhetett az önköltséges borkóstolóra. Az egész rendezvényt a rendkívüli jó kedv jellemezte, ahol a szakma új tagjai megismerhették egymást és a már tapasztalt kollégákat is. Mindenki nagy érdeklődést mutatott minden kolléga felé, ami családias rendezvényt eredményezett. Szeretnék mindenki nevében köszönetet mondani a szervezőknek, Dr. Szabó Alexandrának, Dr. Szilvay Andrásnak, Dr. Tátrai Tibornak és Fazekas Péternek, hogy ilyen csodálatos rendezvényt varázsoltak nekünk. Remélem a hagyomány tovább folytatódik és 2025.06.27-én a IX. Premier-esten újra találkozhatunk.
Dr. Novák Károly
- 2024.07.16. -